Svjetski dan knjige, čitanja i autorskih prava

Svjetski dan knjige, čitanja i autorskih prava

Mjesec travanj tradicionalno je posvećen knjigama i književnosti. Na samom početku mjeseca 2. travnja, na dan rođenja Hansa Christiana Andersena, obilježava se Međunarodni dan dječje knjige. Obilježava se od 1967. kad je ustanovio Međunarodni odbor za knjige za mlade (IBBY). Cilj ove manifestacije je promicanje dječje književnosti, ukazati na utjecaj knjige na dječji razvoj (kognitivni, socijalni i emocionalni), ali i djeci diljem svijeta omogućiti pristup kvalitetnim knjigama.

Sredinom mjeseca obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava poznat i kao Dan autorskih prava ili Međunarodni dan knjige. Obilježava se od 23. travnja 1995. godine. Na ovaj datum umrli su Williama Shakespearea, Miguel de Cerantes i Inke Garcilaso de la Vege.  UNESCO je odabrao taj simboličan datum kao godišnji događaj koji ima cilj promicati čitanje, izdavaštvo i autorska prava. Uspjeh Svjetskog dana knjige i autorskih prava potaknuo je UNESCO na razvoj koncepta Svjetska prijestolnica knjige World Book Capital City). Kako se i ovaj pothvat pokazao uspjehom pa je Generalna konferencija UNESCO-a odlučila da proglašenje Svjetske prijestolnice knjige postane godišnji događaj. U 2025. brazilski grad Rio de Janeiro svjetska je prijestolnica književnosti i čitanja.

Učenici 5.b, 7.b i 8.a različitim aktivnostima obilježavali su prigodne datum kroz cijeli travanj. Petaši su se upoznali s pojmovima autor i autorska prava, interpretirali ulomak Andersenove bajke „Čajnik“, analizirali neknjiževan tekst posvećen Spomen kući Hansa Kristiana Andersena te se okušali u oslikavanju naslovne stranice njima omiljene knjige. Sedmaši su proučavali život i rad Williama Shakespeara te se okušali u pisanju njegove biografije u kojoj su predstavili osnovne podatke o životu engleskog književnika, fazama njegova stvaralaštva, ali i pitanje i problematiku autorstva. Osmaši su popunili kratku anketu o svojim čitateljskim navikama te pouke iz najpoznatijih Andersenovih bajki prikazali pomoću frazema.

 

Pripremio: Dino Fabjančić

Objavio: Tomislav Budimir