Mjesec hrvatskog jezika
Odlukom Instituta za hrvatski jezik od 21. veljače do 14. ožujka održavala se manifestacija Mjesec hrvatskog jezika koja je ove godine obilježena na satovima Hrvatskog jezika i Glazbene kulture.
Na samom početku manifestacije tj. 22.veljače, na „Dana glagoljice i hrvatskog glagoljaštva“, učenici 6.a posvetili su se proučavanju teksta Baščanske ploče. Nakon što su uvedeni u svijet glagoljaštva upoznali su se s pojmovima transliteracije i transkripcije. U svojim bilježnicama prevodili su glagoljični zapis teksta Baščanske na starohrvatskom jeziku, a onda i na hrvatski standarni jezik te tako saznali jezičnu, povijesnu i pravnu važnost ploče. Posebno im je bio zanimljiv srednjovjekovni način života tj. uzroci klesanja teksta Baščanske ploče.
Učenici 5.b razreda upoznali su se s pojmom dijalektalne poezije i osnovnim obilježjima hrvatskih narječja. Bogatstvo hrvatskog jezika nastavili su istraživati na satovima Glazbene kulture na kojima su se okušali u pjevanju dijalektalnih pjesama: „Meknite se vse gore“ i „Lička kap. Učiteljica je zatim svirala na sintisajzeru, a učenici su u grupama na boomwhackersima svirali pratnju na osnovnim tonovima.
Učenici 7.b na satovima Hrvatskog jezika, Povijesti i Glazbene kulture učili su o važnosti 19.st. u kojem je pitanje hrvatskog jezika bilo povezano s borbom za nacionalni identitet. Iilirski pokret prikazali su kroz plakat kojim su predstavili sudionike pokreta, glavne ciljeve i prepreke s kojima su bili suočeni pripadnici hrvatskog narodnog preporoda. O važnost 19.st. slušali su i na satovima Glazbene kulture na kojima su se upoznali detaljnije s djelom Petra Preradovića, Antuna Mihanovića i Ivana Kukuljevića Sakcinskog te zapjevali najpoznatije budnice tog vremena.
Aktivnosti kojim je obilježen Mjesec hrvatskog jezika osmislili su i proveli učitelji Hrvatskog jezika i Glazbene kulture: Dino Fabjančić i Žana Sunara.
Napiši komentar: