KLESANJE/DUBLJENJE KOD MEŠTROVIĆA –„ MALI UMJETNICI“
U subotu 10. svibnja učenici 2.b razreda, koji pohađaju B1 aktivnost „Mali umjetnici“, otputovali su u Otavice u pratnji učiteljice Grozdane Filipović-Grčić. Sudjelovali su u kiparskoj radionici Klesanje/dubljenje kod Meštrovića. Radionica je održana ispred Crkve Presvetog Otkupitelja koja je posljednje počivalište velikog hrvatskog kipara Ivana Meštrovića, kao i najbližih članova njegove obitelji: majke Marte, oca Mate, braće Marka i Petra, sina Tvrtka i supruge Olge. Za njezinu izgradnju odabrao je Paraćevu glavicu, brežuljak na sjeverozapadnome dijelu Petrova polja koji katastarski pripada selu Ružić, a udaljen je samo desetak minuta hoda od kuće obitelji Meštrović u Otavicama.
Muzej Ivana Meštrovića kontinuirano organizira programske aktivnosti za djecu u izložbenim prostorima muzeja, radionicama za glinu, ali i na otvorenome prostoru u Galeriji kako bi promovirali odgoj za kulturu i umjetnost od najranije dobi. Radionica se sastojala se od kratkog informatorskog vođenja u Crkvi Presvetog Otkupitelja, u kojem je naglasak bio na materijalima i kiparskim tehnikama, a djeca su imala priliku kroz praktični rad upoznati jednu kiparsku tehniku. Kao i Meštrović u svojim ranim počecima imali su mogućnost umjetnički se izraziti i okušati u tehnici klesanja u mekanom kamenom materijalu visoke reljefe i manje plastike.
Program je osmislila viša kustosica Iris Martinović koja vodi programe muzejske pedagogije, a kiparsku radionicu vodila je Martina Pamuković, kustosica-pripravnica. Samoj radionici prethodilo je vodstvo Jelena Hrgović Tomas voditeljice marketinga, odnosa s javnošću i kulturnu suradnju, na djeci prikladan i pristupačan način kako bi se upoznali s životom, radom i umjetnošću Ivana Meštrovića. Učenici su se iskazala u interesu za kreativan rad što nam govori kvaliteta njihovi radova.
Posljednja ovogodišnja izvanučionična aktivnost Klesanje/dubljenje kod Meštrovića u potpunosti financirana sredstvima koja su putem Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih osigurana našoj školi koja sudjeluje u eksperimentalnom programu “Osnovna škola kao cjelodnevna škola – Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja”- (CDŠ).