Svjetski dan voda 22. Ožujka

Svjetski dan voda 22. Ožujka

Ujedinjeni narodi su 1993. proglasili 22. ožujka svjetskim danom voda, želeći na taj način naglasiti vrijednost vode o kojoj ovisi život na našem planetu. Ovogodišnja tema dana voda u središte stavlja međunarodnu pozornost na utjecaj prebrzog rasta gradova, industrije i nesigurnosti uzrokovanoj klimatskim promjenama i prirodnim katastrofama na gradske vodovodne sisteme. Cilj je ohrabriti države, lokalne zajednice i pojedince na pravilno gospodarenje vodom.

Voda je najvažniji faktor u nastajanju života. Ona čini 75-85% našeg organizma.

Pokriva 71% zemljine površine i nužna je za život kakav poznajemo. Nažalost, posljednji podaci pokazuju da je svega 1% pitke vode na Zemlji ispravno i potpuno neškodljivo za čovjeka.

Splitsko – dalmatinska županija je jedna od najbogatijih županija u Republici Hrvatskoj po svojim krajobraznim vrijednostima, od čega se veliki dio odnosi na vode. Ljepota naše županije i obilje pitke vode obvezuje nas da čuvamo to neprocjenjivo prirodno bogatstvo. U svakom trenutku moramo biti svjesni da se sve to može za kratko vrijeme uništiti zbog nebrige prema prirodi i okolišu.

Svjesni činjenice da je količina pitke vode u prirodi ograničena i želeći u našim učenicima, ali i učiteljima i roditeljima razviti svijest o potrebi štednje i zaštite vode, u školi smo odlučili da svoj dan tj. Dan škole slavimo upravo na Svjetski dan voda, 22. ožujka.

Iako ćemo ove godine proslavu Dana škole održati u mjesecu svibnju zajedno s obilježavanjem 100 godina školstva u Gali želimo naglasiti vrijednost koje za naš život ima voda kojom smo mi u našem kraju itekako obdareni.

 

Činjenice o vodi:

  • Voda poboljšava naše zdravlje
  • Gotovo 80% svih bolesti nastaju zbog nečiste vode za piće.
  • Približno 5 milijuna ljudi umre svake godine od bolesti koje se prenose prljavom vodom
  • Sastavni je dio većine stanica u našem tijelu
  • Donosi hranu i kisik u stanice, a iznosi štetne tvari
  • Pročišćava bubrege
  • Hladi, ali i štiti od hladnoće naše tijelo
  • Pomaže u zaštiti od niza bolesti (prehlada, infekcija mokraćnog kanala,bubrežnih kamenaca)
  • Može poboljšati vaš izgled (pomaže u hidrataciji kože i čini je glatkom, mekšom i nježnijom)

 

Bez vode zemlja se pretvara u pustinju u kojoj umiru ljudi zajedno sa svim biljkama i životinjama. Voda je snaga i izvor života.