Prva Balogijada

U četvrtak, 30. svibnja 2019. godine na rođendan Zvonimira Baloga, utemeljitelja suvremene hrvatske dječje poezije i najnagrađivanijeg hrvatskog dječjeg pisca, u Svetom Petru Čvrstecu, njegovom rodnom mjestu, održana je završna svečanost 1. Balogijade smotre krasnoslova i likovnog izričaja osnovnih škola Republike Hrvatske.

Na raspisani natječaj poslali smo tri snimke krasnoslova Balogovih pjesama koje je s učenicima odabrala i pripremila za izvođenje njihova učiteljica Grozdana Filipović-Grčić i učiteljica hrvatskog jezika Rajna Jukić. Gabriela Baković krasnoslovila je pjesmu “Blago glistama“, učenica Lora Šakić i Tomislav Poljak pjesmu „Voda u čaši“ te Anamarija Ajdučić i Jelena Poljak pjesmu „Čovjekica“.

Pristiglo je 228 snimki učeničkih krasnoslova Balogove poezije i 421 likovni rad inspiriran motivima Balogova stvaralaštva iz ukupno 99 škola iz svih krajeva Lijepe Naše. Za vrednovanje pristiglih radova, podjeljenih u kategoriju nižih od 1. do 4. razreda i viših od 5. do 8. razreda, imenovana su stručna prosudbena povjerenstva koja su ocjenjivala pristigle učeničke radove. Povjerenstvo za ocjenu krasnoslova izabralo je 30 najuspjelijih krasnoslova, 15 u kategoriji nižih i 15 u kategoriji viših razreda osnovnih škola. Stručno prosudbeno povjerenstvo za krasnoslov činili su: Barbara Rocco, glumica, scenaristica i redateljica, Zvonimir Ilijić, filmski i kazališni redatelj i Nikolina Marinić, učiteljica hrvatskog jezika i dramska pedagoginja, nagradilo i odabralo za javno izvođenje na završnoj svečanosti 1. Balogijade krasnoslove naših učenica Jelene Poljak i Anamarije Ajdučić s  pjesmom „Čovjekica“.

Centralni i najsvečaniji dio završne svečanosti činili su nastupi učenika s najbolje ocjenjenim krasnoslovima to su: Dora Vlahov (OŠ Ivana Kukuljevića, Sisak), Iva Lukarin (OŠ I.G.Kovačića, Đakovo), Luna Brkljača (OŠ Šime Budinića, Zadar), Mia Mejaški (OŠ Dubovac, Karlovac), Mateja Iličić (OŠ Kraljevica), Stipe Bartulović (OŠ Bijaći, Kaštel Novi), Martina Kosa (Četvrta osnovna škola Bjelovar), Anamarija Ajdučić i Jelena Poljak (OŠ Ivana Mažuranića, Obrovac Sinjski), Izabela Zorko (OŠ Ante Kovačića,Marija Gorica), Patricija Svraka (OŠ Dragojla Jarnevića, Karlovac), Matej Babarović (Katolička osnovna škola J. Pavlišić, Rijeka), Veronika Brigić (Selezijanska osnovna škola Zagreb), Lana Šušković (OŠ Čučerje, Zagreb), Una Šafran (OŠ Breznički Hum), Vida Tombus (Prva katolička osnovna škola Zagreb), Anamarija Galić (OŠ Side Košutić Radoboj), Magdalena Zovkao (OŠ Braće Radić, Koprivnica), Ivano Begić (OŠ Brda Split),Teo Mesarov (OŠ Ferdinandovci), Ivana Šutalo (OŠ Don Mihovila Pavlinovića Metković), Leda Perić (OŠ Podmurvica Rijeka), Dario Kolman (OŠ Martijanec), Eva Fruk (OŠ Stjepana Radića Božjakovina), Dominika Šporčić, Mirjana Zrnić (OŠ Mario Martinić), Dorian Leš (OŠ Petar Zrinski, Čabar), Leonarda Marjanović (OŠ Ludbreg) i Mihaela Kranjčecić (OŠ Grigor Vitez Sveti Ivan Žabno).

Program Balogijade nastavljen je razgledavanjem likovne izložbe 70 nagrađenih radova, postavljene u Područnoj školi Sveti Petar Čvrstec u kojoj je Zvonimir Balog bio učitelj likovne kulture. Nakon razgledavanja izložbe i zajedničkog ručka uslijedila je predstava „Sedmoglavi zmaj“ u izvedbi Teatra Poko Loko iz Zagreba.

Na završnu svečanost putovali smo predivnim krajolikom u pratnji našeg ravnatelja Tomislava Budimira. Domaćini su se trudili da se ugodno osjećamo, ne krijući oduševljenje velikim odazivom učenika i njihovih mentora.

Naše učenice Jelena i Anamarija pokazele su da svojim talentom mogu stati uz bok s najboljima. Još jednom i ovim putem od srca čestitamo na postignutom uspjehu i želimo da i dogodine nastave postizati uspjehe!

 

„Djeca su izvor radosti, izvor nade i utjehe. Ono što nismo mi uspjeli nadamo se da će to uspjeti generacije koje dolaze. Djeca su, u stvari, dokaz besmrtnosti čovječanstva.“

Zvonimir Balog

(Pčelica, Zagreb, svibanj 1983.)

 

Učiteljica: Grozdana Filipović-Grčić