DAN ŠKOLE

DAN ŠKOLE

Ove godine proslava Dana škole, koji inače slavimo 22. ožujka kada se obilježava Svjetski dan voda, odgođena je u iščekivanju toplijih i manje kišnih vremena. Odlučeno je da datum proslave bude 18. svibnja. Iako je dan ranije kiša okupala Han, u srijedu je sunce toplo pozdravilo učenike matične i područnih škola koji su stigli iz Bajagića, Gale i s Gljeva. Umjesto klasične nastave za učenike je organiziran niz društvenih, sportskih i misaonih igara u kojima su oni s oduševljenjem sudjelovali. U sve to uključena je i edukativna komponenta jer su sve igre bile prožete informacijama vezanima za osobu po kojoj naša škola nosi ime, hrvatskog bana Ivana Mažuranića.

Program se odvijao u dvije glavne skupine. Koordinatorice učiteljica Maša Jenjić i knjižničarka Jelena Kujundžić za učenike razredne nastave pripremile su štafetne igre na školskom igralištu, dok su za učenike predmetne nastave učitelji Dino Fabjančić i Stipe Radić pripremili kvizove o Ivanu Mažuraniću.

Učenici razredne nastave podijeljeni su u 13 skupina, a svaka skupina nosila je ime po nekom pojmu koji se veže uz Ivana Mažuranića. Skupine iz područnih škola zvale su se Nosorog, Sladoled i Kišobran jer je Mažuranić tvorac tih riječi. Učenici matične škole našli su se u skupinama Smail-aga, Osman, Ban, Pučani, Javor, Vinodol, Brkovi, Danica, Ilirci i Školarci. Svi su s nestrpljenjem čekali početak svoje igre. U svakoj skupini igrao je jedan igrač protiv drugog, a cilj je bio doći do konačnog pobjednika skupine. Učenici su odmjeravali snage u hrvanju rukom i potezanju štapa, brzinu i spretnost u prenošenju knjige na glavi, prebacivanju vode pomoću spužve, hodanju držeći tenisku lopticu na tanjuru… Najspretnijim i najsretnijim igračima pokazali su se Luka Penić (PŠ Bajagić, 4. razred), Luka Bošković (PŠ Gala, 2. razred), Adrian Maleš (PŠ Gljev, 4. razred), Sebastijan Širović i Lovre Mravak iz 1. a razreda, Marin i Nino Poljak iz 2. a, Marino Petričević i Ines Zeljko iz 2. b, Rafaela Čačija i Roko Poljak iz 3. a te Božena i Toni Poljak iz 4. a. Po završetku svake igre, pobjednik skupine dobio je slovo koje je trebao staviti na za to predviđeno mjesto na ploči, a konačno rješenje bilo je ime i prezime prvog hrvatskog bana pučanina, književnika, političara i reformatora školstva.

Kad je natjecateljski dio programa završio, učenici su odigrali još nekoliko igara po vlastitom izboru, a potom je ravnatelj Škole u svom obraćanju naglasio povijesnu vrijednost Ivana Mažuranića te pobjednicima skupina dodijelio priznanja za osvojeno prvo mjesto.

Istovremeno, učenici predmetne nastave su u svojim učionicama s razrednicima pogledali dokumentarnu emisiju Roberta Knjaza “Hrvatski velikani”, epizodu posvećenu Ivanu Mažuraniću. Nakon emisije uslijedio je razredni kviz u kojem su se znanjem istaknuli Mirna Čačija (5. a), Marta Brčić (5. b), Vlatko Ajdučić (6. a), Marija Mladar (6. b), Katarina Poljak (7. a), Božena Barać (7. b), Iva Brčić (8. a) i Lana Tomašević (8. b). Osam mudrih glavica čekao je još finalni obračun u predvorju škole kod zida na kojem se nalazi mural Ivana Mažuranića, koji su naše učenice 8. razreda posljednjih mjeseci marljivo oslikavale. Osim točnosti odgovora razredni pobjednici morali su paziti i na brzinu odgovaranja. Do samog kraja borba je bila neizvjesna, vodeći u ukupnom poretku konstantno su se izmjenjivali, a publika je zdušno navijala za svoje favorite. Tek na 39., odlučujućem, pitanju dobili smo konačnu pobjednicu, učenicu Lanu Tomašević.

Ravnatelj je i učenicima predmetne nastave održao prigodni govor, razredni pobjednici su dobili priznanje, a konačna pobjednica i prigodnu nagradu. U veselom tonu i puni pozitivnih dojmova priveli smo i ovaj Dan škole svome kraju.WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.17 (1) WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.18 (1) WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.18 WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.19 WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.17 WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.16 (2) WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.17 (2) WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.17 (3) WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.15 (1) WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.16 WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.16 (1) WhatsApp Image 2022-05-20 at 10.33.15