“Hrvatska: ususret održivom, pravednom i učinkovitom obrazovanju” Osnovna škola kao cjelodnevna škola – Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja
Fokus grupe
Dana 14.5.2024. organizirane su fokus grupe na kojima su sudjelovali predstavnici MZO-a, učitelji i roditelji dviju škola (OŠ Kamešnica, Otok i OŠ Ivana Mažuranića, Obrovac Sinjski) koje se nalaze u eksperimentalnom programu CDŠ-a.
Program održavanja:
– 13.00 – Dolazak predstavnika MZO u OŠ Kamešnica, Otok
– 13.00 – 15.00 – Obilazak škole i sastanak s ravnateljima
– 15.00 – 16.30 – OŠ Kamešnica, Otok – Fokus grupa za učitelje (sudjelovalo 10 učitelja OŠ Kamešnica, Otok i 10 učitelja OŠ Ivana Mažuranića, Obrovac Sinjski)
– 17.30 – 19.00 – OŠ Ivana Mažuranića, Obrovac Sinjski – Fokus grupa za roditelje (sudjelovalo 10 roditelja OŠ Kamešnica, Otok i 10 roditelja OŠ Ivana Mažuranića, Obrovac Sinjski)
Tema fokus grupe:
– Cjelodnevna škola – dosadašnja iskustva, mišljenja, prijedlozi
Na fokus grupama razmijenjena su mišljenja o prednostima i nedostacima provođenja programa CDŠ-a.
Učitelji iz naše škole uglavnom su zadovoljni načinima provedbe i dobrobiti koje imaju naši učenici od pojačanog rada na matematičkoj i čitalačkoj pismenosti, dok se određene nedoumice vežu za načine provođenja A2 aktivnosti za koje se smatra da ih dodatno treba urediti i razjasniti svim provoditeljima ovog programa.
Roditelji iz naše škole uglavnom nemaju primjedbi na organizaciju i provođenje ovog programa, ističu dobrobit izvannastavnih (B1) i izvanškolskih (B2) aktivnosti.
Plan uključivanja dionika Osnovne škole Ivana Mažuranića, Obrovac Sinjski
1. Mehanizam za pritužbe (GRM)
Učinkovitost GRM-a pomaže u smanjenju potencijalnih sukoba i rizika kao što su vanjski utjecaji, korupcija, društvena isključenost ili loše upravljanje; poboljšanje kvalitete projektnih aktivnosti i rezultata te služi kao važan mehanizam povratnih informacija i učenja za upravljanje projektima te snažne i slabe aspekte projektnih i provedbenih postupaka.
a. Ciljevi mehanizma za pritužbe (GRM)
Mehanizam za pritužbe ima sljedeće ciljeve:
• Omogućiti prepoznavanje i nepristrano, pravovremeno i učinkovito rješavanje problema i izazova koji utječu na Projekt i provedbu Eksperimentalnog programa.
• Povećati odgovornost prema dionicima i pružiti komunikacijske kanale i alate za pružanje povratnih informacija i izražavanje zabrinutosti, interesa i potreba.
b. Tko može koristiti mehanizam za pritužbe (GRM)?
Mehanizam za pritužbe dostupan je svima, od dionika Projekta, preko izvođača i dobavljača opreme do zainteresirane javnosti, a služi za podnošenje pritužbi, povratnih informacija, upita, prijedloga i/ili pohvala vezanih uz provedbu Eksperimentalnog programa i provedbu Projekta.
c. Načela mehanizma za pritužbe (GRM)
Funkcije Mehanizma za pritužbe temelje se na načelima transparentnosti, pristupačnosti, uključivosti, pravednosti te nepristranosti i odgovora. Škola je dužna odgovoriti na prigovor uz prethodnu konzultaciju s Ministarstvom znanosti i obrazovanja u roku od 30 dana od podnošenja prigovora.
d. Primitak pritužbi
Pritužba se može podnijeti putem PRILOG 4. Zahtjev za pritužbu koji je sastavni dio ovog Plana, na adresu: os-han@os-imazuranica-obrovacsinjski.skole.hr