Gostovanje dubrovačkih glumaca

Gostovanje dubrovačkih glumaca

Glumačka skupina iz Dubrovnika gostovala je 11. travnja 2011.godine u našoj školi. Govorili su o Jean  Baptiste  Poquelin, poznatijem kao  Moliere . Moliere  je bio  predstavnik  klasicizma koji u Francuskoj započinje  1610.godine, a završava 1715. Moliere je rođen u obitelji imućna kraljeva tapetara, završio je pravo, ali se odrekao pravničke karijere i postao glumac. U Parizu je osnovao kazališnu  družinu L’Illustre Theatre  (Čuveno Kazalište) za koju je priređivao talijanske komedije i s kojom je, lutajući 12 godina, obilazio  provinciju. U početku piše farse, a prve komedije su mu u stihovima. Napisao je niz djela u  prozi i stihu. Ismijavao je tadašnje društvo, pokvarenost aristrokracije… Godine 1660. preuzeo je kraljevsko kazalište u Parizu. Najpoznatije  komedije : Kaćiperke, Škola za žene, Škrtac, Georges Dandin ,Građanin plemić, Umišljeni bolesnik…Neka djela smo imali priliku pogledati po ulomcima, a na kraju predavanja učenici naše škole su izveli ulomak iz djela Umišljeni bolesnik koji je nasmijao čitavu publiku.

Karla Vučić 8.a