Mjesec hrvatskog jezika 2024.

Mjesec hrvatskog jezika 2024.

Dani hrvatskoga jezika odlukom Hrvatskog sabora obilježavaju se od 1991. godine svake godine u mjesecu ožujku. Učenici naše škole obilježavanje ovih dana započeli su još u veljači prigodnim aktivnostima. Učenici 5. a i 5. b razreda obrađivali su dijalektnu poeziju. U pjesmama „Kaj” Dragutina Domjanića, „Domaća zadaća” Izvora Oreba i „Prva rič što sam je čuo” Vanje Radauša uočavali su osnovna obilježja hrvatskih narječja. Ponovili su pojmove materinski jezik, službeni jezik, razgovorni jezik, narječje, zavičajni govor i mjesni govor uz ragovor o raznolikosti i bogatstvu hrvatskog jezika. Imali su i radionicu blackout poezije. Kao predložak bile su im ponuđene četiri pjesme o hrvatskom jeziku: „Hrvatski jezik” i „O jeziku” Vladimira Nazora, „Zaplakao sam hrvatski” Paje Kanižaja te „Hrvatski jezik” Zlatka Tomčića. Ova aktivnost im se posebno svidjela jer su mogli pokazati svoju kreativnost. Učenici 6.b razreda interpretirali su dijalektalnu poeziju i stvarali su slikopriče te na taj način ponovili motive i pjesničke slike. Analizirali su i slikali kajkavsku pjesmu „Lastavice“ Frana Galovića, te čakavsku pjesmu „Pod Maslinon“ Marina Franičevića. Učenici 7.a koji pohadađaju izvannastavnu aktivnost „Mala škola glagoljice“ obilježili su Dan glagoljice i glagoljaštva 22. 2. izradom prigodnog naslova. Na glagoljičnim slovima ispisali su naziv naše škole, a svako glagoljično slovo ukrasili su motivima (minijaturana) vezanim za Obrovac Sinjski, Bajagić, Galu, Gljev i Sinj. Učenici 7. b razreda interpretirali su pjesme „Domovini” Antuna Nemčića i „Jezik roda moga” Petra Preradovića. Čitali su i analizirali ulomak iz znamenitog govora Ivana Kukuljevića Sakcinskog. Za zadatak su imali napisati pjesmu o hrvatskom jeziku. Na satovima hrvatskog jezika i povijesti učenici 7.a i 7.b razreda slušali su predavanja o ilirskom pokretu i važnosti djelovanja Ljudevita Gaja i drugih iliraca. Učenici 8.b okušali su se u pisanju blackout poezije. Kao predložak bile su im ponuđene četiri pjesme o hrvatskom jeziku: „Hrvatski jezik” i „O jeziku” Vladimira Nazora, „Rodu o jeziku” i „Jezik roda moga” Petra Preradovića. Aktivnosti za obilježavanje Mjeseca hrvatskog jezika proveli su i osmislili učitelji hrvatskog jezika: Martina Tadić i Dino Fabjančić.

1. dani glagoljice

3_

8_

6_

7_

2. pisanje blackout

4_

Pripremio: Dino Fabjančić
Objavio: Tomislav Budimir